Lõbusaid seiku televisiooni lähiajaloost

Sattusin eelmisel nädalal nägema, kuidas Grete Lõbu “Ringvaates” Tartu Ülikooli Üliõpilaskonna esimeest Martin Noorkõivu intervjueeris. Vestluse lõppedes tänas Grete Lõbu — erakordselt armas inimene ja meeldiv saatejuht — Martinit umbes nii: sinu jutt oli tore ja puha, aga noh, oleme ausad, eks ta ikka natuke naiivselt kõlas. Ma tunnen omast kogemusest lõbusat segadust, mille saatejuhi (kindlasti heatahtlikuna mõeldud) hinnang intervjueeritava hinges hetkeks tekitada võib.

 

Pikkade aastate eest olin ma külaliseks Reet Linna poolt juhitud ETV otsesaates. Ma ei mäleta, mis saade see oli või millest me rääkisime. Küllap muusikast. Ma mäletan aga väga täpselt, kuidas Reet Linna — samuti väga sümpaatne inimene — meie kümmekond minutit kestnud vestluse lõpetas. Ta pöördus kaamera poole ning lausus sulnilt naeratades: “Kallid vaatajad, võite nüüd köögist tagasi televiisori juurde tulla, sest nüüd näitame teile midagi huvitavat.” Juba viis minutit hiljem tegi Reeda lause mulle hullupööra nalja, kuid selle konkreetse saate ajalukku läksin ma ikkagi mehena, kelle ekraanile ilmumine kõik vaatajad telekate eest kööki peletas.

Reet Linnaga seoses meenub mulle teinegi sarnane lõbus juhtum. Taaskord otsesaade ja teemaks sedapuhku tsirkus. Külaliseks kohalik tsirkusekunn Lauri Viikna. Enne intervjuu algust ajab saatejuht aga asja põnevaks: “Järgmise külalise sissejuhatuseks näitame teile ühte videot, siit saate kindlasti vihje, kellega kohe juttu ajama hakkame.” Ja siis tuleb video:

Heli Lääts lõpetab laulmise ning kaader on tagasi ETV otsestuudios. “Nonii, kallid vaatajad,” naeratab Reet oma kuulsat naeratust. “Nüüd te kõik kindlasti loodate, et stuudios on Heli Lääts, aga kahjuks on siin hoopis Lauri Viikna. Tere, Lauri!”

Võib minna muidugi ka palju lõbusamalt kui minul või Lauri Viiknal. Võib minna nii, et oled tulnud otsesaatesse mingil teemal intervjuud andma, saatejuht on inimesed ning teemad aga omavahel segi ajanud ja hakkab sinult küsima asju, millest sa mitte midagi ei tea.

Mihkel Raud

Ma olen eesti kitarrist, kirjanik, laulja, blogija, saatejuht ja koolitaja.