Intervjuu Guardtime’i juhi Martin Ruubeliga

Otsid tööd? Sellist, mida tehes tuleb lõpuks ka armastus? Soovid töötada ettevõttes, mille selle aasta käive on senini olnud 21 millionit dollarit ning mille kõik töötajad osalevad kasumi jagamises?

Aga palun — Eesti firma nimega Guardtime otsib inimesi, kelle silmad säravad (ja kes arvavad, et nad oskavad programmeerida). “Progemisoskus on see lihtne osa,” naerab ettevõtte üks juhte Martin Ruubel, “aga päriselt oluline on mis sa selle oskusega peale hakkad, millest koosneb su motivatsioon.” Me kohtume Martiniga Tallinna kohvikus Noku ja miski ei reeda ei tema välimuses ega olemuses, et põhimõtteliselt võiks ta endale päevapealt mõne saare osta ja elu lõpuni troopilist letargiat nautida.

Aga Martin Ruubelile meeldib töö. Guardtime’i käibepotentsiaal on ca 10 miljardit dollarit aastas ja nende mastaapideni jõudmine on — kõigi võimalike takistuste kiuste — täiesti realistlik väljakutse. Ning väljakutsed on Martini taoliste startup meeste DNAsse kirjutatud ning sellest ei saa lahti ka kogu maailma rahaga. “Muidugi saab,” ütleb Martin. Aga ma ei usu teda.

Mis asi see on, mida Guardtime teeb?

Guardtime on valmis ehitanud tehnoloogia, mis võimaldab reaalajas kontrollida andmetükkide terviklikkust — ja selle kaudu tervete süsteemide terviklikkust — ilma vajaduseta kedagi või midagi usaldada. Ehk siis kas konkreetne andmetükk on ikka seesama, mis ta peab olema. Andmetükk võib olla fail, konfiguratsioon, logikirje, firewalli seaded või mis iganes. Kui keegi sinu süsteemi sisse häkib, siis püüab ta kõigepealt võimalikult nähtamatuks jääda, et sinu andmetes rahulikult ringi toimetada. Selgub, et seni on see olnud üsna lihtne — uuringud ütlevad, et aeg, mis kulub süsteemi häkkimisest kuni breachi avastamiseni, on täna keskmiselt 205 päeva ehk ligi 7 kuud.

Guardtime abiga saab selle aja tõmmata sekunditeni. Leitav muudatus andmetükis ei pea olema ilmtingimata pahatahtliku sissetungija töö tulemus, siin võib olla ka tehnilisi põhjusi. Või võib see näiteks olla insider job. Guardtime’I tehnoloogia võimaldab avastada ükskõik millist breachi jälgides andmete olekut, ning meie olemasolev infrastruktuur lubab seda teha ennenägematus mahus — tehniliselt suudame pakkuda klientidele võimaluse kontrollida kogu maailmas tekitatava informatsiooni terviklikkuse. Igas sekundis uuesti.

Miks mul seda vaja on?

Kui sind ei huvita, kas keegi su arvutis ringi jalutab ja sinu andmeid uurib, siis ei olegi. Kui su andmed on sulle aga tähtsad, kui sa muretsed oma privaatsuse ja digital identity pärast, või kasvõi selle pärast kas sinu hääl e-valimistel ikka jõuab muutmatul kujul loendajani, siis on sul seda väga vaja. Meie teenust sa ilmselt ise ei osta, sest see on liiga keerukas ja kallis, aga polegi vaja, sest ideaalis kasutab seda sinu võrgu haldaja, sinu teenusepakuja. Meie partner on näiteks Ericsson — tuntumaid sidevõrkude loojaid maailmas, kelle kaudu saavad Guardtime’i tehnoloogia külge enamik kasutuselolevaid mobiilsidevõrke. Kliente on üle maailma, nii Austraalias, Aasias kui ka loomulikult Ameerikas. Ka Eesti riik on meie klient, juba 2008-ndast aastast.

Kuidas see siis täpselt käib? Oletame, et mul on mingi süsteem ja ma tahan tema turvalisust teie abiga suurendada, mis siis täpselt juhtuma hakkab?

Meie tehnoloogia stack koosneb kolmest komponendist. Esiteks integreerid oma süsteemi jupikese tarkvara — API. See tarkvara tekitab sinu andmetest omamoodi sõrmejälje, tehnilises kõnepruugis räsi, mis unikaalselt esindab su andmeid.

Teiseks paigaldatakse sinu süsteemi üks riistvaraline seade,gateway, mis edastab needsõrmejäljed kolmanda komponendi ehk teenuseni, mida Guardtime pakub. See viimane seisneb nendesõrmejägede töötlemises ning andmete terviklikkuse kontrollimiseks vajaliku token’i kasutajale tagasi saatmises, mida teenus teeb ühe sekundi jooksul. Guardtime’I tehnoloogia baseerub sarnaselt näiteks Bitcoinile blockchain kontseptsioonil, peamiseks erinevuseks ongi tehnoloogia skaleeruvus ning andmete blockchaini lisamise kiirus.

Ja see on puhas Eesti leiutis?

Meie baastehnoloogia on puhas Eesti meeste leiutis, absoluutselt. Ja täiesti unikaalne. Tänase seisuga ei paku keegi ligilähedaseltki sarnaste parameetritega tehnoloogiat. Eesti leiutis, mida müüakse ja turundatakse küll Eestist, kuid üha enam arendatakse Californias. Niipidi töötavaid ettevõtteid väga palju ei ole. Alustasime firmana 2007. aastal ja oma esimese raha teenisime 2012ndal. Guardtime’i on aja jooksul investeeritud 18 miljonit dollarit nn venture capitali, kuid me (ehk firma omanikud) oleme tänaseks end neist investoritest vabaks ostnud. Meil on kaks kontorit Eestis — üks Tallinnas ja üks Tartus. Kontor Amsterdamis. Ja kaks kontorit on USAs — üks Irvine’is Californias ja üks Virginias. Lisaks veel mõned nn field office’id mujal maailmas. Töötab meil täna 80 inimest, kes kõik osalevad ka kasumi jagamises. Lihtsalt vihjeks, firmaväärtus, mille järgi seda kasumit jagatakse, on kasvõi viimase 9 kuu jooksul tõusnud kordades.

Ma tahan teile tööle tulla! Kuidas see käib?

Väga lihtsalt. Nagu öeldud, su silmad võiksid särada ja progeda võiksid sa ka osata. See on selge. Aga lisaks võiksid sa endiselt uskuda, et võimatuid asju pole olemas. Paneme hetkel kokku piraaditiimi, mis hakkab looma Guardtime’i blockchain tehnoloogial baseeruvaid prototüüpe lahendustest, mida keegi varem teinud ei ole. Uus ülemaailmne finantsvahendus-süsteem? Phishing-vaba email? Bürokraatidest sõltumatu ja läbipaistev riigihaldus? Need on reaalsed probleemid mida koos partneritega täna lahendame. Sa võiksid tahta sedatüüpi asjades kaasa lüüa.

Sa ei saa töötama üheksast viieni, sest su tiimiliikmed ja partnered on mööda maailma laiali ja vajadusel võiksid sa arvata, et on täiesti normaalne laupäeva öösel Erlangi scripti debug’ida, sest noh, põnev on, ja asi on vaja valmis saada ka. Sa võiksid mitte karta järgneval esmaspäeval näiteks Kuala Lumpurisse (või kuhu iganes) sõitmist ning sinna mõneks ajaks kontori üles sättimist. Ühesõnaga, otsime inimesi kes tahaks lähemalt uurida mida maailmas veel tehakse ja mõeldakse, lisaks ausale konveiertööle, kuhu saab alati minna.

Kuidas ma endast teile märku saan anda?

Kirjuta martin.ruubel@guardtime.com.

Mihkel Raud

Ma olen eesti kitarrist, kirjanik, laulja, blogija, saatejuht ja koolitaja.