aegajajuhtiminemotivatsioon

Pakilised või olulised probleemid?

Ameerika president Dwight D. Eisenhower pidas 1954. aastal kuulsa kõne, milles tsiteeris doktor J. Roscoe Milleri sõnu: “Mul on kahte sorti probleemid – pakilised ja olulised. Pakilised pole kunagi olulised ning olulised on harva pakilised.”

Enam täpsemini on ülesannete olemust võimatu kirjeldada. Ajajuhtimise seisukohast on see jagunemine kriitilise tähstusega, sest loob üliolulise seose sinu ülesannete ning eesmärkide vahele. Oluliste probleemidega tegelemine viib su lähemale *sinu* eesmärkidele, pakilised ülesanded teenivad aga reeglina kellegi teise eesmärke.

Soovid näidet? Aga palun!

E-kirjadele ning kalendrikutsetele viivitamatu vastamine on tüüpiline pakiline ülesanne. Sa vastad teise inimese teatele kohe, sest eeldad, et see inimene istub närviliselt arvuti taga ning värskendab iga sekundi tagant oma postkasti. Suure tõenäosusega istub ja värskendabki, ning koheselt vastates võtad sa tema elust hulga frustratsiooni vähemaks. Häda selles, et sinu frustratsioon kasvab – suure tõenäosusega tegelesid sina samal hetkel millegi muuga. Millegi sellisega, mis oli sulle oluline. Millegi sellisega, mis viib su lähemale sinu eesmärkidele.

Sulle võib tunduda, et saabuvatele kirjadele koheselt vastamine aitab ka sind. Ehk liigutab kalendrikutsele reageerimine protsesse ka sinu eesmärkide suunas? Võib vabalt olla, et liigutabki.

Aga kui kallist hinda sa selle maksta tahad? Oled sa valmis olulise asja ehk selle, mis sinu eesmärke teenib, ohvriks tooma? Sest ohver on vältimatu: uuringute kohaselt kestab iga emaili või tekstisõnumi tekitatud töökatkestus kuni 25 minutit. Meie hinnangul on see liiga suur inesvteering kellegi teise ajutise heaolutunde tekitamiseks. Sest mis juhtub siis, kui ta sulle uuesti tagasi kirjutab? Või kirjutab keegi kolmas? Oled sa valmis terve päeva teiste tulekahjusid kustutama?

Loe veel

Minu esimene kultuurišokk

Ma ei ole väga kunagi kedagi kadestanud. Võibolla mõnd üksikut. Ma kadestasin Tõnu Trubetskyt, sest Vennaskond oli populaarsem bänd kui Mr. Lawrence. Ma kadestasin Maarja-Liis Ilusat, sest tema lõi maailmas läbi ja mina mitte. Ja muidugi kadestab iga mees Tanel Padarit, sest ta ei pea naiste saamiseks kulmugi kergitama, kõik ülejäänud teevad aga kohe esimesele...

loe edasi