eestihirmnaiivrealismreligioonühiskond

Jeesus Kristus või Jäär ja Neitsi?

Kantar Emor viis 2017. aastal läbi põneva uuringu eestlaste tarbimisharjumuste kohta. Olen seda igal võimalusel tsiteerinud, eriti muidugi siis, kui PISA test või mõni muu intelligentsi mõõtmisega seotud protseduur jutuks tuleb. Nimelt uuriti selles küsitluses ka seda, mil määral mõjutavad eestlaste ostuotsuseid niinimetatud uhhuu-teemad”. Tulemused olid jahmatavad, ükskõik kummast otsast pragmaatilisest või teispoolsest” sa neid ei vaata. 
59% Eesti elanikest tunnistas 2017. aastal mingi kõrgema jõu olemasolu, mis juhib ja kaitseb nende elu. 38% Eesti elanikest uskus maaväliste tsivilisatsioonide olemasolusse, mille esindajad külastavad aeg-ajalt meie planeeti. 47% Eesti elanikest uskus mingit vandenõuteooriat. 30% uskus salaorganisatsioonidesse, kes tegelikult valitsevad maailma. 10% uskus sellesse, et ükski kosmoselaev ei ole tegelikult Kuud külastanud. 6% Eesti inimestest oli veendunud, et paljud maailma liidrid võivad olla tegelikult reptiilid. Kuus protsenti! 
59% Eesti elanikest uskus ülivõimetega inimeste olemasolusse, kes võivad kätega teisi inimesi ravida, ja 36% Eesti elanikest uskus kristallide ravivõimetesse. Ehk siis oli ligi 350 000 Eesti elanikku vanuses 1574 veendunud, et kui mõnd kristalleset regulaarselt kätega mudida, toob see nende tervises positiivseid muutusi. 
Need on kõrged numbrid. Seda enam, et ega ainult Kantar Emor sedalaadi uuringuid läbi vii. Või et värskemad numbrid mingit muud lugu jutustaksid. Näiteks usub värske Euroopa sotsiaaluuringu järgi 30% eestlastest, et maailma valitseb üks väike salajane ühing. Nimetatagu seda siis süvariigiks”, juutide vandenõuks”, soroslaste komplotiks” või millekski neljandaks pea iga kolmas eesti inimene on veendunud, et tema elu ei kontrolli niivõrd tema ise, vaid kusagil kardinate varjus toimetavad pahalased. 
Nende numbrite üle on kerge ilkuda, kuigi ega ma ise palju parem ole. Mullegi meeldib märke lugeda” ning eriti meeldib mulle „Universumist asju tellida” see on viimaste aastate mood, mille järgi juhtuvad sinuga just need asjad, mille sa endale kusagilt kosmosest tellid. Tahad ilusat kodu, tuleb vastav tellimus sisse anda. Soovid kaunist naist (või tublitmeest), pead oma ihalusest kosmost informeerima. Ja mis eriti tore tihtipeale on sellest ka kasu! Või juhtub soovitud asi Universumist sõltumata, ent mis vahet seal on? Peaasi, et juhtub! 
Paljude eesti inimeste piiblikesksed tegelased ei ole mitte Aadam, Eenok, Jeesus või Maarja, vaid Kala, Jäär, Neitsi ja kõik ülejäänud tähtkujud. Horoskoobid on meie lahutamatud kaaslased igal hommikul, kui raadio lahti keerad. Eriti tähtsad on need aga aasta lõpus, sest üks asi on algava päeva hakul teada saada, mis sind järgmise 24 tunni jooksul ootab, teine ning märksa olulisem on aga terve aasta ulatuses ette teada, millises suunas su elu veerema hakkab. Seetõttu kaovad aastalõpu horo- ja taroskoobid müügilt kiiremini, kui ma jõuan millal on parim aeg antiikmööblit osta?” küsida. 
Veendumus, et mingil konkreetsel ajavahemikul sündinud inimesed elavad täpselt ühe ning sama mustri järgi, on loomulikult kentsakas. Lisaks on see hõlpsasti ümber lükatav nii vähe, kui mina horoskoope elu jooksul lugenud olen, pole pea miski täppi läinud. Samas on horoskoobid üks ohutumaid viise midagi uskuda. Kindlasti ohutum kui veendumus, et Kaja Kallas on tegelikult hoopis sisalik või tervisehädade korral pole vaja arsti juurde minna. Isegi siis, kui horoskoobid aeg-ajalt puusse panevad. Las panevad, mina loen neid sellest hoolimata. Lootuses, et ehk läheb uuel aastal veel paremini. Mingu sinulgi!

Loe veel

Mees nagu WC-uks

Oled sa kunagi vastassoo kempsu sisenenud? Lihtsalt seetõttu, et ei saanud uksele kinnitatud tähisest aru? Minuga juhtub seda pidevalt. Umbes korra kuus põhjustan mõnes naistekäimlas paanika, sest olen uksepealset märki valesti lugenud. Astun tuima näoga sisse, kukun püksilukku avama ning saan alles seejärel aru, et olen valesse kohta sattunud. Miks? Sest sugusid tähistavad sümbolid on...

loe edasi