Kuidas kõige hullemast seisundist välja tulla

Seda juhtub kõigiga: istud arvuti taha, hakkad midagi kirjutama, ent esimesest sõnast kaugemale ei saa. Võib-olla ei tule esimest sõnagi. Pea on tühi. Ühtegi ideed pole. Pinguta palju tahad, vahi ekraani kasvõi pool päeva, kuid mõtted on justkui nõiaväel kadunud.

Mis sinuga lahti on?

Ei midagi erilist. Seda seisundit nimetatakse inglise keeles writer’s block’iks ja mida kogenum on kirjutaja, seda tihedamini ja valusamalt see „tõrge” teda tabab. Elukutselised kirjanikud võivad suisa mitu kuud kestvate „ajupeatuste”käes vaevelda: ärkavad hommikul üles, üritavad tööd teha, aga ei midagi. Blokk on ees, arvutiekraan või paberileht ei insipreeri. Õudne.

Aga sul on vaja homme artikkel või memo valmis saada. Kirjand õpetajale üle anda. Poole tunni pärast elumuutev e-kiri saata. Sul pole aega kolm kuud oodata, vastasel juhul jääd kursust kordama või lastakse töölt lahti.

Mida sa teed?

Õnneks on kirjutaja blokist võimalik välja tulla. Tuleb teada paari kasulikku võtet ning olla kursis tehniliste lahendustega, mis mõtted pähe ning loomingulised mahlad tagasi kerre toovad. Luba neid endale tutvustada.

Esimene nipp, mis kirjutaja blokist vabanemisel edukalt töötab, on nii iseenesestmõistetav, et on isegi piinlik seda mingi tohutu „imenipina” esitleda. Paraku kipuvad just kõige triviaalsemad asjad ära ununema. Eriti muidugi siis, kui sul neid vaja läheb.

Liikumine

Täpselt nii. Mine jaluta, kasvõi pool tundi. Tee trenni, jookse, tõsta hantleid, lõhu puid, korista tagahoovi, liiguta end. Lause „terves kehas terve vaim” on küll ajaloo ülekasutatuim klišee, aga selles peitub rohkem tõtt, kui keegi arvata oskab.

Ei usu, et liikumine aitab? Proovi järele.

Järgmine kord, kui kirjatöö sujuda ei taha, tee midagi füüsilist. Ma olen kuulnud inimestest, kes kirjutaja bloki saabudes tantsima hakkavad. Panevad Spotify’s (või ükskõik millises teises äpis, minu hetkesoosik on SomaFM) muusika käima ja hüppavad üles-alla, kuni veri tagasi ajju liigub ja kurdude vahel ideed elule äratab.

Aga kui see ei aita? Noh, siis aitab

feng shui

ehk mitme tuhande aasta vanune hiina ruumikorralduse meetod, mille eesmärk on saavutada inimese harmoonia ümbritseva keskkonnaga. Ma ei tea feng shui’st midagi, kui ehk see välja arvata, et kirjutaja blokki ravib see suurepäraselt.

Vaheta kirjutamise kohta. Kui oled harjunud töötama ruumi ühes nurgas, koli teise. Vaheta ruumi, kui õnnestub. Veel parem: vaheta hoonet. Mine kirjuta kohvikus. Kohvikust inspireerivamat kohta pole olemas.

Aga mida teha siis, kui lähim kohvik asub poole tunni kaugusel, aga sul ei ole aega? Sellisel juhul tõmba alla äpp, mis kohvikuhelid lihtsa tehnoloogia abil sinuni toob. Kui Muhamed ei tule kohviku juurde, läheb kohvik Muhamedi juurde.

Coffitivity on lahe keskkond, kust saad kohe mõnusa kohvikuheli käima panna. Ma kasutan seda pea iga päev, praegugi undab mingi Pariisi kohvik kõrvaklappides. Mind see inspireerib, võib-olla sindki. Neid äppe on veel, näiteks CoffeeAM.

Aga kui feng shui kah ei aita? Siis tuleb järgmise nõksu juurde siirduda ja sellest kirjutan juba õige varsti (kui kirjutaja blokk peale ei tule, muhhahaa).

Loe veel

Kuidas jutustada head lugu? Ole sadist

Täiusliku loo peale mõeldes meenub meile reeglina mõni haarav romaan, mida usume veel aastaid peale lugemist oma elu muutnud olevat. Või äärmisel juhul film, mille nägemise järel polnud miski enam päris endine. Aga heal lool, nagu lapselgi, on tohutu hulk võimalikke nimesid ja vorme. Näiteks Steve Jobs teadis väga hästi, et inimeste jaoks uute vajaduste...

loe edasi