eestihirmnaiivrealismreligioonühiskond

Jeesus Kristus või Jäär ja Neitsi?

Kantar Emor viis 2017. aastal läbi põneva uuringu eestlaste tarbimisharjumuste kohta. Olen seda igal võimalusel tsiteerinud, eriti muidugi siis, kui PISA test või mõni muu intelligentsi mõõtmisega seotud protseduur jutuks tuleb. Nimelt uuriti selles küsitluses ka seda, mil määral mõjutavad eestlaste ostuotsuseid niinimetatud „uhhuu-teemad”. Tulemused olid jahmatavad, ükskõik kummast otsast – pragmaatilisest või „teispoolsest” –…

uuri rohkem
õnnreisimineühiskond

Kuidas teil täna läheb?

Kui mul on elus asjad pahasti, lendan otsejoones Ameerikasse. Ihuüksi, käsipagasiga, maksimaalselt nädalaks. Külastan sõpru, söön ainult hamburgereid ja käin teatris. Ühesõnaga, püüan end kuidagi kokku lappida. Oli 2000ndate lõpp ning asjad minu elus olid pahasti. Eelmisel õhtul olin San Franciscos maandunud ja nüüd koos kuke ja koiduga juba üleval. Kes on pikki vahemaid lääne…

uuri rohkem
reisimine

Mina pean karaoket laulda saama!

Inglise keeles on mõiste guilty pleasure. See tähistab nähtusi või tegevusi, mis meile küll meeldivad, kuid on maailma – või meie endi – silmis kaheldava väärtusega. Näiteks Spice Girls, mida ma kodus salaja kuulan, kuid avalikult saastaks tembeldan. Või Kroonika, mida ostes alati kapuutsi silmile rebin. Ja üks guilty pleasure on mul veel – karaoke….

uuri rohkem
rahareisimineühiskond

Eesti mees ja The New York Times Building

Eestlased on bipolaarne rahvas. Me oleme võimelised ühel hetkel põhjatusse alaväärsuskompleksi langema ning järgmisel end universumi keskpunktiks pidama. Hala iseenese tühisusest muutub kiiresti veendumuseks, et õige eesti mees on suuteline ükskõik milleks, antagu talle vaid võimalus. Aga vaat just too võimalus on puudu, sest meid on nii vähe. Ent pole hullu, vähesus ongi meie tugevus! Ja nii…

uuri rohkem
reisiminetehnoloogiaühiskond

Instagram on kurb koht

Tegin endast täna juba kolmekümnenda selfie. Ma viibin loodusparkidest tiines Utah osariigis ja siin on imelius. Pildistada on Utah’s nii mõndagi, alates punakivistest kanjonitest lõpetades tillukeste koskedega, mis kaljuservadelt peegelsileda pinnaga loodustiikidesse langevad. Aga ma pildistan ennast. Jah, Utah jääb kah fotole, aga kõigest taustana, mis annab mulle justkui erilise õigustuse end mobiiltelefoniga fotografeerida. Ikkagi…

uuri rohkem
reisimine

Atlantic Motor Inn

Minu lend pidi New Yorgist juba kuus tundi tagasi Chicagosse väljuma, kuid pardale minekut lükati muudkui edasi, kuni natuke enne südaööd teatas naisehäälne krapp, et reis jääb üldse ära. Tulgu ma homme tagasi, seletas gate agent, panevad mu esmalt Minneapolise lennule ja sealt edasi Chicagosse, kus pere mind kannatamatult ootas. Ma olin lubanud lastele õhtul…

uuri rohkem
rahareisimineturundus

Ilusad asjad

Kui saaksin, käiksin ka restoranis dressipükstes ja maikasärgi väel. Paneksin plätud mustade küünelalustega varvaste otsa, loivaks peene söögikoha uksest sisse, prantsataksin esimese vaba laua taha ning nõuaksin valjuhäälselt makarone. Peaasi, et mugav oleks. Peaasi, et triiksärgi krae ei pigistaks, kui ma spagette suust sisse ajan. Peaasi, ülikonna pükste värvel ei suruks, kui kõht mõõdutundetust õgimisest…

uuri rohkem
naiivrealism

Mis asi on naiivrealism ja miks sul on vaja sealt kohe põgeneda

Psühholoogid kinnitavad, et inimkond piinleb naiivrealismi nimelise eluka haardes. Naiivrealism, ütlevad targemad, on sinu veendumus, et maailm on täpselt selline, nagu sina seda tajud. Kui sa näiteks tajud, et Uku Suviste on ilus mees, siis on see sinu hinnangul fakt, sama kindel kui näiteks see, et maailm on ümmargune. Kui mina nüüd väidan, et Uku…

uuri rohkem
religioon

Aeg on raha, aga raha mul ei ole!

Arstid andsid Robertile kolm kuud. Mehe vähk oli liiga kaugele arenenud ja teha polnud enam midagi. „Kolm kuud?” ahastas Robert. „Kolm kuud,” kinnitas konsiilium. „Võib-olla isegi vähem, rohkem kindlasti mitte.” Robert läks koju ja otsis välja oma bucket list’i − nimekirja asjadest, mida ta elus kindlasti kogeda tahtis. Langevarjuhüpe. Seks kahe naisega. Päikeseloojang Ulaanbaataris. Robert…

uuri rohkem
religioon

Kuidas jutustada head lugu? Ole sadist

Täiusliku loo peale mõeldes meenub meile reeglina mõni haarav romaan, mida usume veel aastaid peale lugemist oma elu muutnud olevat. Või äärmisel juhul film, mille nägemise järel polnud miski enam päris endine. Aga heal lool, nagu lapselgi, on tohutu hulk võimalikke nimesid ja vorme. Näiteks Steve Jobs teadis väga hästi, et inimeste jaoks uute vajaduste…

uuri rohkem